Saturs
Viedokļi
Klik
ASV politizētā tiesu sistēma (6) Fotostāsts ⟩ Trīs izcili aktieri apvienojas filmizrādē "Kino un mēs" Vīna lodziņi Florencē: kad vēsture atdzimst mūsdienās Viedokļi Cilvēkiem, kas atsakās valkāt sejas maskas, smird elpa (25) Pandēmija parādīja, bez kurām profesijām nevaram iztikt (9) Esmu tik ļoti radošs, ka nemaksāšu nodokļus (6) Latvijā Ziedojumi partijām: labi regulēti, bet problemātiski Ģimenes ārsti pandēmijas “ierakumu pirmajās rindās” (1) Pasaulē Fotostāsts ⟩ Gigantiskas lelles, muzikālie pērtiķi un sēras par Maradonu - aizvadītā nedēļa bildēs! Fotostāsts ⟩ Kā mēs esam iemācījušies sadzīvot ar Covid-19 Kāpēc no medijiem aizplūst reklāmu nauda? Bizness Nauda runā ⟩ "Latvija šai krīzei bija sagatavojusies labāk nekā citas Eiropas valstis" (15) Eiropas Zaļais kurss: kādas iespējas paveras Latvijas uzņēmējiem (1) Sports Fotostāsts ⟩ Djego Maradona. Dzīves baudītājs, izcils futbolists un pretrunīgi vērtēta persona (1) "Ne par kādu naudu negribēju atstāt "Dinamo"..." Vārtsarga Krisa Holta mītiskā aiziešana no Rīgas kluba Fotostāsts ⟩ Goda parāde: Latvijas karognesēji olimpiskajās spēlēs Kultūra Kiwie: "Popkultūra pašlaik romantizē depresiju" Atkost spēles noteikumus Dzīvesstils Skelets skapī jeb horoskopa zīmju slēptākās atkarības. Uzzini savu! Fotostāsts ⟩ Pēdējā laika lielākais atradums Ēģiptē - Sahāras nekropoles sarkofāgi Talantu šovu uzvarētāji: kurš sevi realizējis, bet kurš palicis aizmirstībā? (2)

Tramps - pasaules pagrieziena punkts vai vēsturisks misēklis?

4 min lasīšanai
FOTO: AFP/SCANPIX, Pixabay

Tuvojoties 2020.gada ASV prezidenta vēlēšanu kampaņu pēdējam cēlienam, nevienā no abu partiju konventiem netika pārāk daudz diskutēts par ārpolitiku. Rādās, ka cīņa starp prezidentu Donaldu Trampu un Džo Baidenu galvenokārt notiks iekšpolitisko jautājumu arēnā. Taču pēc ilgāka laika vēsturnieki spriedīs, vai Trampa prezidentūra bija pagrieziena punkts tajā, kādu lomu ASV spēlē pasaulē, vai arī tikai maznozīmīgs vēsturisks negadījums.

ABONENTIEM ABONENTIEM

Pašlaik atbildēt nevar, jo mēs vēl nezinām, vai Tramps tiks pārvēlēts. Manā grāmatā Do Morals Matter? ("Vai morāle ir svarīga? Prezidenti un ārpolitika no FDR līdz Trampam") sastādīts reitings ar 14 prezidentiem, kuri bijuši amatā kopš 1945.gada. Trampa atzīme ir nepilnīga, taču patlaban viņš ierindots apakšējā kvartilē.

Augšējās kvartiles prezidenti, kā Franklins Rūzvelts, 30.gados saskatīja Amerikas izolacionisma kļūdas un pēc 1945.gada iedibināja liberālo pasaules kārtību. Harija Trūmena pēckara lēmumi bija pagrieziena punkts, kas noveda pie ilglaicīgām aliansēm, kuras pastāv vēl šobaltdien. ASV 1948.gadā ieguldīja lielas summas Māršala plānā, 1949.gadā nodibināja NATO un vadīja Apvienoto Nāciju koalīciju, kura 1950.gadā cīnījās Korejā. 1960.gadā Dvaita Eizenhauera administrācijas laikā ASV parakstīja jaunu drošības līgumu ar Japānu.

Lai saglabātu grāmatzīmi nepieciešams autorizēties
Pierakstīties
Jums vēl nav sava konta?
Izveido TVNET kontu