Potalas pils: neiznīcināmais Tibetas simbols
Foto: Wikimedia Commons
TVNET
Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments

1300 gadus vecais arhitektoniskais brīnums, kas pazīstams kā Potalas pils, atrodas Lhasas Sarkanajā kalnā, Tibetas autonomajā reģionā. Tas ir reliģisks orientieris un viens no apmeklētākajiem tūristu galamērķiem, kas neatstāj vienaldzīgu nevienu neatkarīgi no personīgajām reliģiskajām pārliecībām.

Potalas pils un muzejs atrodas Marpo Ri (Sarkanajā kalnā) Lhasā. Pils celtniecība sākās 1645. gadā, valdot piektajam Dalailamam - Tibetas budisma garīgajam līderim. Tā kalpoja kā ziemas rezidence katram nākamajam Dalailamam no 1649. līdz 1959. gadam. Potalas pils ir arī daļa no vēsturiskā ansambļa, kurā ietilpst blakus esošais Jokhang tempļa klosteris un Dalailamas vasaras pils Norbulingka, un tā ir juridiski aizsargāta kā Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Pasaules mantojuma vieta.

Potalas pils, kas uzcelta 300 metru augstumā virs Lhasas ielejas, ir pasaulē augstākā pils. Tā kalpo kā viens no izcilākajiem Tibetas arhitektūras paraugiem. Potalas pilī atrodas ievērojama budistu vēsturisko dokumentu un Tibetas kultūras relikviju kolekcija, tostarp astoņu Dalailamu kapenes, tūkstošiem statuju, tangkas (apgleznotu ruļļu), skulptūras, vērtīgi priekšmeti un sutras (budistu raksti). Katru gadu tūkstošiem ceļotāju dodas uz Potalu, lai apskatītu šos artefaktus.

Īss ieskats Potalas pils vēsturē

Potalas pils vēsture aizsākas septītajā gadsimtā, kad 33. Tibetas karalis Songtsens Gampo Sarkanajā kalnā uzcēla pili, kas pazīstama kā Baltā pils, laulībām ar princesi Venčenu, Tanu dinastijas Ķīnas imperatora Taizonga brāļameitu. Pils tika iznīcināta devītā gadsimta pilsoņu kara laikā, kas izbeidza Tubo karalisti — 200 gadu periodu, kurā notika Tibetas apvienošanās un budisma uzplaukums.

Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments

Tēmas

Uz augšu