Pagājušā gada nogalē, 27. decembrī ap plkst. 14.00, vairākās krievvalodīgās “Facebook” grupās vienlaicīgi parādījās ieraksti ar saitēm uz Kremļa finansētiem medijiem. Ierakstu saturs bija gandrīz identisks - kā Ukraina un NATO apdraud Krievijas drošību un kā droši zināms, ka Ukraina februārī gatavojas iebrukt Donbasā, tādējādi apdraudot Krievijas pilsoņus un provocējot karu.

ABONENTIEM ABONENTIEM

Šāda veida ieraksti ar politiku saistītās grupās parādās regulāri. Taču šajā datumā ieraksti par Ukrainu parādījās plašāka spektra grupās – arī par militāro vēsturi, kultūru un dažādiem hobijiem. Ja tie nemaz neierakstījās grupas tematikā, administrācija tos ātri vien izdzēsa, tomēr mērķis tika sasniegts – drīz vien pie absolūti nesaistītiem ierakstiem raisījās asas diskusijas par Ukrainu.

Šādas akcijas nav nekas jauns. “Kremļa pavāra” Jevgeņija Prigožina finansētā “Interneta pētījumu aģentūra” 2016. gadā kļuva bēdīgi slavena ar visu veidu troļļošanu, tostarp arī jaukšanos ASV vēlēšanās. Medijos saceltais troksnis bija liels, Prigožins iekļuva FIB meklēto personu sarakstā, un sabiedrība it kā kļuva informētāka par viltus ziņām un interneta troļļu darbībām. Ar Prigožinu saistīto "mediju" saraksts ir iespaidīgs.

Darbojas ar Gebelsa metodēm

Šie “mediji”, ar kuru rakstiem bieži dalās troļļi Latvijas un citu postpadomju reģiona valstu sociālajos tīklos, strādā ar vēsturiski noslīpētiem paņēmieniem – nacistu galvenā propagandista Gēbelsa izgudrotās “40/60” metodes. Tiek lietotas arī citas metodes, ko savulaik savā dezinformācijā aktīvi izmantoja Padomju Savienība, bet nu ir pārmantojušas Prigožina organizācijas un, protams, arī citi troļļi.