Dāmas – gatavojieties obligātajam militārajam dienestam!
Foto: shutterstock.com
Toms Lūsis
Dāmas – gatavojieties obligātajam militārajam dienestam!
Facebook LinkedIn Twitter Whatsapp
Comments 8

Atceros divtūkstošo gadu sākumu. Lai arī, atskatoties pieauguša cilvēka acīm, šķiet, ka militārās karjeras būvēšana būtu bijusi visnotaļ laba ideja, tolaik iestājos augstskolā galvenokārt tikai tāpēc, lai nebūtu jāiet obligātajā militārajā dienestā.

Toreiz bija diezgan jautrs atgadījums. Ar pāris gadus vecāko brāli kaut kādā sakarā bijām vieni paši krustmātes dzīvoklī, kurā tolaik dzīvoja arī mūsu brālēns. Brālēnam, gluži kā man – astoņpadsmit gadi, bet acīmredzot nebija pareizajām instancēm laikā atskaitījies par saviem plāniem.

Zvans pie durvīm, brālis aiziet atvērt – militārā policija. Uz jautājumu, vai viņš ir meklētā persona, armijas kungi saņēma noraidošu atbildi: “Nē, esmu viņa brālēns.” Tikmēr dūšīgie armijas vīri pa puspavērtajām durvīm pamanīja mani un veltīja tādu smaidīgi priecīgu: “Nu, un tu arī esi brālēns, ja, hehe?” Teiksim tā – labi, ka mums bija līdzi personu apliecinoši dokumenti.

Lai nu kā, laiks gāja uz priekšu, obligāto militāro dienestu atcēla un arhaiskās piespiedu dienēšanas vietā tika izveidota profesionālā armija, kas sastāv no cilvēkiem, kas ar to patiesi vēlas nodarboties. Līdz brīdim, kad ziņu portālos sāka gozēties virsraksts: “Aizsardzības ministrs vairs neizslēdz obligāto dienestu”. Opiņā!

Jāteic, ka šī tēma mani nostāda skarbas dilemmas priekšā. No vienas puses – ļoti kvēli vēlos norādīt uz to, ka mēs dzīvojam demokrātiskā, liberālā un iekļaujošā sabiedrībā, tāpēc jaunām, patstāvīgām un neatkarīgām sievietēm obligātā dienesta gadījumā vajadzētu dienēt ar precīzi tādiem pašiem nosacījumiem kā vīriešiem. Tas būtu ne tikai godīgi, bet arī, atkārtošos, – iekļaujoši.

No otras puses, man pašam ir meita, kurai straujiem soļiem tuvojas pilngadība, un galīgi negribētos viņai novēlēt piespiedu dienēšanu.

Jebkurā gadījumā, kad izdzirdam kādu pieminam obligāto dienestu, pirmā doma parasti ir: “Nu jā, neko darīt – čaļiem būs jāiet armijā...” Gluži kā senāk. Piemēram, nu jau spēku zaudējušajā Obligātā militārā dienesta likumā savulaik bija šāds pants:

“2. pants. (1) Visiem Latvijas pilsoņiem — vīriešiem — šajā likumā noteiktajā kārtībā jāpilda obligātais militārais dienests. Obligātajam militārajam dienestam pakļautajām personām, kuras savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ nevar pildīt militāro dienestu, šajā likumā noteiktajā kārtībā obligāto aktīvo militāro dienestu var aizstāt ar alternatīvo dienestu.

(2) Brīvprātīgi obligāto militāro dienestu var pildīt arī sievietes — Latvijas pilsones.”

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks jau ir paziņojis, ka mums vajadzīgi jauni karavīri un zemessargi, kā arī: “​​Mums ir vajadzīga jauna pieeja, kā mēs šo mērķi varētu sasniegt.” Lūk, jums, ministra kungs, jauna un svaiga pieeja, kā sasniegt mērķus – obligātais militārais dienests arī sievietēm.

Jo nevarētu taču būt tā, ka 2022. gadā mēs joprojām kā tādi barbari diskriminēsim Latvijas iedzīvotājus pēc dzimuma un piespiedu kārtā uz armiju sūtīsim tikai tos cilvēkus, kuriem ir dzimumlocekļi? Mums taču netrūkst jaunu, kareivīgi noskaņotu sieviešu, kas vienmēr gatavas pacelt pret debesīm savas dūrītes.

Mums jau kopš bērnības cenšas ierādīt katra īsto vietu. Kamēr puiši skolā darbmācībā mācījās, kā izvirpot svečturi vai pelnutrauku (jo degošus objektus vislabāk turēt tieši uz koka izstrādājumiem), meitenes mājturībā mācījās gatavot ēst un mazgāt traukus.

Ja tiks izlemts Latvijā atsākt obligāto militāro dienestu, visticamākais – kārtējo reizi vēlēsies diskriminēt sievietes un viņu tiesības uz līdzvērtīgu attieksmi. Kārtējo reizi mačo veči varēs skraidīt pa mežu ar šautenēm, bet sievietēm labākajā gadījumā atļaus strādāt armijas virtuvē vai arī apkopt viņu savainojumus.

Ja šāds brīdis pienāks, ļoti ceru redzēt ikvienu sieviešu tiesību aktīvisti protestos. Ar plakātiem: “JĀ obligātajam militārajam dienestam sievietēm!”, “Tas, ka man nav peņa, nepadara mani sliktāku!”, “Nost ar šovinismu obligātajā dienestā!”

Tās ir jūsu tiesības, dāmas, – neļaujiet nevienam tās sev atņemt.

Tēmas
Uz augšu