Lai saglabātu grāmatzīmi nepieciešams autorizēties TVNET
Ieiet
Jums vēl nav sava konta?
Izveido TVNET kontu

Latvijā renovēti tikai 6% daudzdzīvokļu namu. Kāpēc tik maz?

Daudzdzīvokļu mājas Ķengaragā.

FOTO: Lita Krone/LETA

Vairāk nekā 20 gadu laika Latvijā ir atjaunoti tikai 6 % no apmēram 27 000 daudzdzīvokļu namu. Tie dzīvokļu īpašnieki, kas savu mājasdarbu ir izdarījuši, situācijā, kad energoresursu cenas palielinās nevis procentos, bet reizēs, var atviegloti uzelpot. Kāpēc ar māju renovāciju līdz šim nav veicies? Nozares pazinēji saredz divus galvenos klupšanas akmeņus: nevēlēšanos īpašniekiem sadarboties, kā arī uzņemties finansiālās saistības.

ABONENTIEM ABONENTIEM

Latvijā dzīvojamais fonds noveco, to atzīst visi – gan ministrija un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas eksperti, gan Valsts kontrole, savā revīzijā pat uzsverot, ka daļa dzīvojamā fonda pamazām pārvēršas graustos. Pēc Valsts zemes dienesta datiem, dzīvojamo māju kopējais nolietojums ir 38.9 %.

No visiem daudzdzīvokļu namiem 44.5 % celti līdz 1941. gadam, bet padomju laikā – līdz 1992. gadam – uzbūvēti 51 % māju. Savukārt atjaunotās brīvvalsts laikā uzcelti tikai 4,4% no visa dzīvojamā fonda. Visvairāk - 44% - daudzdzīvokļu ēkas atrodas Rīgā un Pierīgas reģionā.