Līdz ar plānoto Valsts aizsardzības dienesta ieviešanu viens no aktuālākajiem jautājumiem ir gaisotne Nacionālajos bruņotos spēkos (NBS). Sabiedrībā vēl joprojām ir dzīvas ne pārāk labas atmiņas par kādreizējo padomju laika obligāto karadienestu, it īpaši par ģedovščinu un vardarbību. To apzinās arī reformas virzītājs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, uzsverot, ka bruņotie spēki ir pavisam citā attīstības stadijā, nekā tas bija padomju laikā vai 90. gados. TVNET tiešsaistes žurnāls KLIK vērsās NBS, lai noskaidrotu, kā tiek novērsta vardarbība armijā, tāpat centīsimies aplūkot ASV pieredzi šajā jautājumā.

Pirmais, kas iekrīt acīs, pētot vardarbības novēršanas sistēmu Amerikas bruņotajos spēkos, - liels skaits dažādu nodaļu un programmu, kuru mērķis ir noteiktas problēmas risināšana. Piemēram, Aizsardzības ministrijas paspārnē strādā Seksuālo uzbrukumu novēršanas un reaģēšanas departaments, kā arī ir iedarbinātas Armijas vielu ļaunprātīgas izmantošanas un pašnāvību novēršanas programmas.

Otrā — stingra un skaidra nostāja pret vardarbību. Saskaņā ar jaunu stratēģiju šis jēdziens ietver sevī “pašsavainošanās un aizliegtu vardarbību vai kaitējumu, kas attiecas uz seksuālu vardarbību, uzmākšanos, atriebību, pašnāvību, vardarbību ģimenē un pret bērniem”.

Šāda uzvedība ietekmē bruņoto spēku gatavību, mazina militāro operāciju efektivitāti, noved pie papildizmaksām un beigu beigās lielāka cilvēku upuru skaita, atzīmē Aizsardzības ministrijā.

Tātad ko amerikāņi dara, lai apkarotu vardarbību?

Komentāri (27)CopyLinkedIn Draugiem X