Bijusī Ukrainas basketbola zvaigzne: Tā bija kā biļete uz asa sižeta filmu
Staņislavs Medvedenko Foto: The Athletic
Miks Kuncevičs
, Sporta žurnālists
Bijusī Ukrainas basketbola zvaigzne: Tā bija kā biļete uz asa sižeta filmu
Facebook LinkedIn Twitter Whatsapp
Comments

Bijušais Ukrainas Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) spēlētājs Staņislavs Medvedenko, sākoties karam dzimtenē, nekavējoties iestājās armijā, lai valstij palīdzētu apturēt Vladimira Putina mērķus - iznīcināt Ukrainu.

Kara pirmajās nedēļās Medvedenko daudz laika pavadīja, atrodoties uz galvaspilsētas Kijivas augstceltnēm ar binokli. Viņš rūpīgi izlūkoja apkārtni, lai ziņotu par potenciālajiem ienaidnieka draudiem Kijivai. Četras stundas - tas ir laiks, ko bijušais garā gala basketbolists pavadīja vērojot ceļus, kas ved uz Kijivu. Tieši veiksmīga izlūkošana neļāva Krievijas karaspēkam ieņemt Ukrainas galvaspilsētu.

Medvedenko uzsver, ka viņa sargeņģelis ir šaujamierocis AK-47. Nozīmīga loma Ukrainas panākumiem bija, prezidenta Volodimira Zelenska lēmums par ieroču izsniegšanu visiem, kas vēlas aizstāvēt savu tēviju.

Ir pagājušas divas desmitgades kopš viņš kļuva par NBA čempionu ar Losandželosas "Lakers". Šā gada pavasarī izsolē pārdeva savus izcīnītos gredzenus, iegūto naudu Medvedenko ziedoja karā cietušo Ukrainas sporta zāļu atjaunošanai. "Stāvēju uz augstas mājas jumta Kijivā un skatījos, kā krievu raķetes lido cauri debesīm. Tajā brīdī sev jautāju, kāpēc man vajag šos gredzenus, ja tie vienkārši stāv seifā? Pēc tam sevi pārliecināju, ka man tie ir jāpārdod, lai palīdzētu tautiešiem un bērniem dzīvot labāk," lēmumu skaidroja Medvedenko, kurš karjeras laikā no 2000. līdz 2007. gadam spēlēja NBA, viņš pārstāvēja "Lakers" un arī Atlantas "Hawks".

Bez čempionu gredzeniem bijušais basketbolists ir arī pārdevis savus spēļu kreklus, apavus un cita veida basketbola atribūtiku, lai palīdzētu atdzimt Ukrainas sporta dzīvei.

"Vēlamies atjaunot sporta zāles, jo Krievijas armija nobombardēja vairāk nekā 100 skolu. Mūsu valsts atjaunošanai būs nepieciešama liela nauda, sporta zāles būs pēdējās, kur tiks virzīti līdzekļi. Ukrainā ir bargas ziemas, un bērniem ir jāsporto iekštelpās."

Šis nebūt nav vienīgais veids kā bijušais basketbolists cenšas palīdzēt savai valstij. Vasarā Medvedenko Polijas galvaspilsētā Varšavā rīkoja labdarības basketbola spēli, kur saziedotie līdzekļi tika novirzīti Ukrainas kara bēgļu atbalstam. "Ukrainā katru dienu izjūti karu - gaisa trauksmes, raķetes. Tu sāc pie tā pierast, bet, kad šķērso robežu, saproti un redzi, ka cilvēki dzīvo normālu dzīvi, ka tā ir pavisam cita pasaule. Mums gaisa trauksmes ir gandrīz katru dienu, dažreiz pat trīs vai četras reizes dienā. Bērni pie tā ir pieraduši. Izdzirdot sirēnas, viņi pat dažos gadījumos nebeidz spēlēties pagalmā," situāciju dzimtenē skaidro Medvedenko.

Staņislavs Medvedenko
Staņislavs Medvedenko Foto: Facebook: Slava Medvedenko

Spēka uzbrucējs atklāja, ka "Lakers" organizācija viņu joprojām atceras un leģendārais basketbola klubs šajās grūtajās dienās ir sniedzis savu atbalstu, sūtot dažāda veida ekipējumu. ""Lakers" ģimene man vienmēr palīdz, un vienmēr būs manā sirdī," izteicās Medvedenko. 43 gadus vecais basketbolists savas NBA karjeras laikā aizvadīja 263 regulārās sezonas spēles, kurās vidēji spēlē izcēlās ar 5,3 punktiem un izcīnīja 2,8 atlēkušās bumbas, savukārt 37 izslēgšanas spēļu mačos vidēji guva 3,3 punktus un izcīnīja 1,3 atlēkušās bumbas.

Ir pagājuši 15 gadi kopš Medvedenko pēdējo reizi spēlēja pasaules labākajā basketbola līgā, pašlaik viņš tās dienas atceras kā burvīgu sapni. "Karš, liek uz lietām raudzīties savādāk," sarunā ar Ziemeļamerikas mediju "The Athletic" pauda Medvedenko. 

Kopš 24. februāra Medvedenko, kurš iepriekš nebija izgājis nekāda veida militārās mācības, sāka dienēt Ukrainas teritoriālajos aizsardzības spēkos. Pirmajās kara dienās svarīgi bija atrast diversantus. Medvedenko vienu Krievijas sabiedroto izdevās notvert laikā, kad tas, pastaigādamies pa pilsētu, uzņēma fotogrāfijas. Vīrieša mugursomā tika atrasta Krievijas pase, viņš tika nodots varas iestādēm.

Bijušais basketbolists stāsta, ka dienas kopumā bijušas klusas, bet naktīs debesīs bija vērojams salūts, kad Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmas notriekušas kārtējo Krievijas raidīto raķeti. Tieši pirmajās dienās Krievija vēlējās iznīcināt Ukrainas radaru sistēmas, tāpēc tika raidītas ļoti daudz raķešu. "Vai jūs varat iztēloties tādu skatu? Jūs sēžat sargpostenī un jums virs galvas pārlido pāri raķete," pirmo dienu situāciju Kijivā raksturo kādreizējais basketbolists.

"Tā bija kā biļetes uz asa sižeta filmu kinoteātrī. Tieši šī bija pirmā reize, kad krievi saprata, ka viņi nevarēs iznīcināt mūsu pretgaisa aizsardzības sistēmas," teica Medvedenko.

Sava lielā auguma dēļ (208 centimetri) bijušais basketbolists uz sava pulka fona izskatās kā milzis. "Viņš pārējiem puišiem liek izskatīties pēc skudrām. Krievijas spēki noteikti baidās no viņa," par savu draugu un armijas biedru izsakās Nikolajs Vasiļkovs. "Viņš nekad neizrādīja bailes."

Staņislavs Medvedenko
Staņislavs Medvedenko Foto: Facebook: Slava Medvedenko

"Kad visapkārt lido raķetes, nav laika baidīties," uzsvēra bijušais sportists.

Kopš Krievijas spēki pameta Kijivas reģionu, Medvedenko centies karā cietušajiem palīdzēt kā vien spējis, piemēram, ar pārtikas piegādēm apgabaliem, kurus iepriekš bija okupējuši Krievijas spēki. Pašreiz bijusī Ukrainas basketbola zvaigzne darbojas kā diennakts militārais policists. Viņa dienas kārtības pienākumos ietilpst potenciālo uzbrukumu paredzēšana un plāna izstrāde to novēršanai.

15. maijā Ukrainas pilsētā Ļvivā Medvedenko organizēja labdarības basketbola spēli. Tā bija izdevusies diena ne tikai viņam, bet arī citiem dalībniekiem. Mēnešiem ilgi sporta pasākumi un koncerti tika aizliegti, baidoties, ka tie varētu kļūt par Krievijas artilērijas mērķiem, bet šajā dienā cilvēki atkal varēja Ukrainā izbaudīt basketbolu.

"Likās, ka kara nav," norādīja basketbolists. "Sajūta bija, ka viss ir atgriezies normālās sliedēs."

Tā bija īsa atelpa no kara, kuram tik drīz gals nav redzams. Nākamajā rītā pēc turnīra Medvedenko devās uz mājām Kijivā, neilgi pēc viņa aizbraukšanas Krievijas spēki uz pilsētu izšāva desmit raķetes. Neskatoties uz lielajiem zaudējumiem, bijušais NBA spēlētājs ir pārliecināts, ka Ukrainas bruņotie spēki būs spējīgi atkarot visas teritorijas no lāča nagiem.

Slava Ukrainai!

Tēmas
Uz augšu