Noziegums un sods. Slaveni sportisti, kuriem nācies skatīt rūtainu sauli
Oskars Pistoriuss. Foto: AP/Scanpix
Noziegums un sods. Slaveni sportisti, kuriem nācies skatīt rūtainu sauli
Facebook LinkedIn Twitter Whatsapp
Comments

Nav noslēpums, ka profesionāliem sportistiem nereti piedod vairāk nekā kādam, kurš nav spilgto rampu gaismā. Atļautā maksimālā braukšanas ātruma pārsniegšana, sabiedriskās kārtības traucēšana, kautiņi publiskās vietās - no šādu izdarību sekām sportistiem nereti samērā vienkārši izdodas izvairīties. Bet ir reizes, kad likums ir nepielūdzams.

Turpmākajās rindās apkopoti augsta līmeņa sportisti no visas pasaules, kuri savulaik pastrādājuši kādu nopietnu noziegumu, tāpēc devušies padzīvot aiz biezajiem cietuma mūriem.

Gevins Grānts (futbolists, Anglija)

Šobrīd 38 gadus vecais Grānts 2004. gadā izdarīja slepkavību, par ko viņam 2010. gadā piesprieda mūža ieslodzījumu.

Viņš no 2006. līdz 2008. gadam pārstāvēja "Milwall" klubu, kas šobrīd piedalās "Championship" jeb Anglijas pēc spēka otrajā līgā. Viņš nebija pats talantīgākais un daudzsološākais futbolists, taču spēlēja dažādās Anglijas zemākajās līgās līdz pat notiesājošam spriedumam 2010. gadā.

Grāntu atzina par vainīgu 2004. gadā veiktā slepkavībā, futbolistam iesaistoties apšaudē. Sākotnēji viņa turēja aizdomās par citu slepkavību, kas paveikta 2005. gadā, bet 2007. gadā sportistu attaisnoja. Pēc trim gadiem viņu atzina par vainīgu 21 gada veca puiša slepkavībā. Upuris tika nošauts pie savas mājas namdurvīm. Grāntam piesprieda mūža ieslodzījumu, tādu pat sodu saņēma abi viņa līdzzinātāji. Bijušais futbolists šobrīd izcieš sodu, bet 2035. gadā viņam būs iespēja lūgt apžēlošanu.

Kriss Nelomss (vieglatlētika, ASV)

Nelomss specializējās 200 un 400 metru sprintā, bet skrēja arī 110 metru barjersprintu. Astoņdesmito gadu beigās viņš ieguva vairākas godalgotas vietas dažādos pasaules junioru čempionātos.

1992. gadā treniņskrējiena laikā viņu kāds sašāva mugurā, lode sašķaidīja Nelomsa atslēgas kaulu un caurdūra plaušu. Vainīgo tā arī nenotvēra, bet sprinteris atguvās, turpinot savu daudzsološo karjeru.

1994. gadā Nelomss uzvarēja ASV čempionātā telpās 200 metru distancē. Tobrīd viņš bija otra labākā rezultāta īpašnieks pasaulē (telpās), atpaliekot tikai no olimpiskā čempiona Linforda Kristija.

1999. gada 8. janvārī Nelomsu atzina par vainīgu vairākkārtējā savas nepilngadīgās meitas izvarošanā. Viņš noziegumu pastrādāja no 1995. līdz 1997. gadam, no meitenes astoņu līdz 11 gadu vecumam. 

Izvarotājam piesprieda četrus mūža ieslodzījumus, bet viņš vairākkārt mēģināja panākt savu attaisnošanu apelācijas instancēs. Šie mēģinājumi gan bija nesekmīgi. 2006. gadā intervijā "Dayton Daily News" Nelomss atkārtoti pauda, ka nav vainīgs. Viņa meita gan uz to publiski atbildēja, ka nav mele - tēvs tik tiešām pret viņu pastrādāja šaušalīgo noziegumu.

Meriona Džonsa (vieglatlētika un basketbols, ASV)

Foto: AP/Scanpix

ASV sprintere Džonsa 2000. gada Sidnejas vasaras olimpiskajās spēlēs izcīnīja trīs zelta un trīs bronzas godalgas. Tās gan viņai vēlāk atņēma, jo sportiste atzinās aizliegto steroīdu lietošanā.

Džonsa bija viena no slavenākajām sportistēm, kura tika pieķerta aizliegto vielu lietošanā t.s. "BALCO skandāla" laikā. BALCO apzīmē ASV laboratoriju korporāciju, kas nodrošināja aptuveni 20 augstākā līmeņa sportistus ar anaboliskajiem steroīdiem.

Interesanti, ka 2010. un 2011. gadā Džonsa spēlēja saspēles vadītājas pozīcijā Sieviešu nacionālās basketbola asociācijas (WNBA) komandā Talsas "Shock".

2006. gada vasarā ASV vieglatlētikas čempionātā Džonsai ņemtā A prove bija pozitīva, tāpēc viņa nedevās uz Zelta līgas sacensībām Šveicē. Tā paša gada septembrī sportistes advokāts Hovards Džeikobss, kurš pirms tam tiesā bija aizstāvējis arī riteņbraucēju Floidu Lendisu, paziņoja, ka B prove ir negatīva.

2007. gada 5. oktobrī Džonsa tiesā atzinās, ka iepriekš izmeklētājiem meloja: viņa pirms Sidnejas olimpiskajām spēlēm tomēr esot lietojusi steroīdus. Sākotnēji skrējējai gribēja piešķirt piecu gadu cietumsodu, bet tiesnesis lēma par pusgadu aiz restēm.

Džonsa ieslodzījumā devās 2008. gada 11. martā, bet uz brīvām kājām atkal bija tā paša gada 5. septembrī.

Oskars Pistoriuss (paralimpiskais vieglatlēts, Dienvidāfrikas Republika (DĀR))

Oskars Pistoriuss
Oskars Pistoriuss Foto: AFP/LETA

Pistoriuss tika apsūdzēts savas draudzenes Rīvas Stīnkempas nošaušanā paša mājā Pretorijā Svētā Valentīna dienā 2013. gada 14. februārī. Iepriekš Pistoriuss tiesā vairākas reizes izteicās, ka veicis šāvienus cauri vannas istabas durvīm, kur slēpās viņa draudzene, jo bijis "šausmīgi nobijies", ka kāds caur atvērtu logu ielauzies viņa mājā.

DĀR pārstāvis skriešanai izmantoja īpašas protēzes, 2012. gada vasarā piedalījās Londonas olimpiskajās spēlēs. Viņš kļuva par pirmo cilvēku ar invaliditāti spēļu vēsturē, kurš sacenties ar pasaules labākajiem atlētiem.

Pistoriusam 2014. gadā piesprieda piecu gadu cietumsodu, jo viņš tika atzīts par vainīgu slepkavībā bez iepriekšēja nodoma.

Aiz restēm Pistoriuss devās tā paša gada oktobrī, taču 2015. gadā viņu atbrīvoja un sodu aizstāja ar mājas arestu. Tomēr prokuratūra iesniedza apelāciju iepriekš piešķirtajam sodam, ko DĀR Augstākās tiesas Apelācijas komisija apmierināja, atzīstot Pistoriusu par vainīgu slepkavībā.

Savukārt Pistoriuss pēc tam ar apelāciju vērsās Konstitucionālajā tiesā, apstrīdot Apelāciju komisijas pieņemto lēmumu, tomēr arī toreiz prasība tika noraidīta un šī lieta tika izskatīta atkārtoti. 2017. gadā Pistorisuam piesprieda 13 gadu un piecu mēnešu cietumsodu.

Alens Aiversons (basketbols, ASV)

Alens Aiversons
Alens Aiversons Foto: AFP/LETA

Lai gan šobrīd sporta fani atceras leģendārās "crossover" kustības Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) laukumos, viņa karjera lielajā līgā varēja beigties nesākusies.

Pusaudža gados Alens bija perspektīvs Virdžīnijas štata Betelas vidusskolas atlēts. Viņš bija gan basketbola, gan futbola komandas līderis. Viņš aizveda abu sporta veidu komandas līdz štata čempiontitulam, bet medijs "Associated Press" Aiversonu atzina par gada vidusskolas atlētu gan vienā, gan otrā sporta veidā. 

1993. gada 14. februāra vakarā Hemptonas pilsētiņas boulinga zālē izcēlās kautiņš. Cīkstēšanās šķietami notika starp divu dažādu rasu pārstāvjiem - gaišas ādas krāsas un tumšādainajiem. Strīds esot izcēlies, jo Aiversona draugu pulciņš uzvedies par skaļu.

Kautiņš nebija nekas neparasts, bet Aiversona dalība tajā uzreiz piesaistīja ievērojamu mediju uzmanību. Vienīgie arestētie šajā incidentā bija basketbolists un trīs viņa draugi. Tas raisīja sašutumu sabiedrībā, spekulējot par iespējamajiem rasistiskajiem aresta motīviem. Aiversonu apsūdzēja par mēģinājumu sakropļot, tāpēc viņam piesprieda 15 gadu ilgu cietumsodu.

Pēc ieslodzījumā pavadītiem četriem mēnešiem Aiversona soda mēru atcēla Virdžīnijas štata gubernators Duglass Vailders. 

Orentāls Džeimss "Oudžejs" Simpsons (amerikāņu futbols, ASV)

Visticamāk, absurdākais un neticamākais stāsts šajā apkopojumā. 

Simpsonu 1969. gada Nacionālās futbola līgas (NFL) draftā izvēlējās pirmajā kārtā ar pirmo numuru. Desmit gadu ilgās karjeras laikā viņš pārstāvēja Bufalo "Bills" un Sanfrancisko "49ers" vienības. Iekļauts gan profesionālā, gan koledžas futbola slavas zālē. Kopējais apbalvojumu un atzinību saraksts ir ārkārtīgi garš. Viens no visu laiku labākajiem amerikāņu futbola spēlētājiem. 2019. gadā Simpsonu iekļāva NFL simtgades simboliskajā izlasē.

Karjeras laikā un īpaši pēc tās Oudžejs pievērsās aktiera karjerai, kas nebūt nebija tik spoža kā viņa spiegums futbola laukumā. Latvijā zināmākā Simpsona loma noteikti ir neattapīgais policists Nordbergs parodijfranšīzē "Kailais ierocis" ar Lesliju Nīlsenu priekšplānā.

1985. gada 2. februārī Simpsons apprecējās otro reizi, par sievu apņemot viesmīli Nikolu Braunu. Pāra savienībā piedzima divi bērni - Sidnija Brūka un Džastins Raiens.

Laulība ilga septiņus gadus, bet to laikā sieva Simpsonu ne reizi vien apsūdzēja vardarbībā. Pāris izšķīrās 1992. gada februārī.

1994. gada 12. jūnijā Nikolu Braunu un viņas draugu Ronu Goldmenu atrada nežēlīgi noslepkavotus sievietes privātmājas pagalmā Losandželosā. Par vienu no galvenajiem aizdomās turamajiem nekavējoties kļuva tieši Braunas bijušais vīrs Simpsons.

Simpsonu arestēja 17. jūnijā pēc pasaules slavu ieguvušās lēnās pakaļdzīšanās, ko ASV translēja televīzijas tiešraidē, pārtraucot 1994. gada NBA finālsērijas pārraidi. Visa valsts sekoja līdzi elpu aizraujošajiem notikumiem

Simpsons atradās sava drauga Ela Kaulings vadītā Ford Bronco apvidus spēkrata aizmugurē, saziņā ar policistiem draudot izdarīt pašnāvību.

Simpsona arests un vēlākā tiesas prāva joprojām ir vienas no skatītākajām televīzijas pārraidēm ASV vēsturē. 

Lai gan visi policijas savāktie pierādījumi nozieguma vietā kliedzoši norādīja, ka vainīgs ir Simpsons, 1995. gada 3. oktobrī par gadsimta prāvu dēvētā tiesa noslēdzās ar zvērināto atzinumu, ka Oudžejs nav vainojams dubultslepkavībā.

Viens no spilgtākajiem tiesas prāvas mirkļiem ir brīdis, kad Simpsona aizstāvis visu priekšā liek uzvilkt slepkavības izdarīšanas laikā izmantotos ādas cimdus. Nozieguma naktī vismaz viens no tiem bija pamatīgi samircis asinīs, bet tiesas laikā sarāvies un stīvs. Savukārt Simpsons to mēģināja uzvilkt pāri gumijas cimdam, kas jau bija uz viņa plaukstas. Ļaudis ironizē, ka par šo tēlojumu, mēģinot uzstīvēt cimdus sev plaukstās, Oudžejam bija jāsaņem Oskara balva.

Vēlāk prasību pret Simpsonu tiesā cēla arī noslepkavotā Goldena ģimene. Tiesa nolēma, ka Oudžejam jāmaksā vairāk nekā 33 miljoni Goldmenu ģimenei, bet 1999. gadā sarīkotajā bijušā futbolista apbalvojumu izsolē savāca tikai 500 tūkstošus dolāru.

2007. gada 13. septembra naktī ar ieročiem bruņojies Simpsons un viņa līdzzinātāji ieradās kādā viesnīcā Lasvegasā, lai atgūtu kādreizējā sportista karjeras apbalvojumus, kuri tika pārdoti izsolē pirms vairākiem gadiem. Galu galā, tieši par šo likumpārkāpumu Oudžejs nonāca aiz restēm. 2008. gada 5. decembrī viņam piesprieda 33 gadus cietumā, ar iespēju uz pirmstermiņa atbrīvošanu pēc pirmajiem deviņiem gadiem.

2017. gada 1. oktobrī Simpsonu atbrīvoja par priekšzīmīgu uzvedību, bet piesprieda policijas uzraudzību. To atcēla 2021. gada decembrī, tāpēc tagad Oudžejs uzskatāms par pilnībā brīvu.

Vēl viens interesants fakts: 2007. gadā Simpsons izdeva paša sarakstītu grāmatu ar nosaukumu "Ja nu es to izdarīju". Tā stāsta par nežēlīgo slepkavību 1994. gadā. Visi ieņēmumi no grāmatas pārdošanas nonāca noslepkavotā Goldena ģimenes rīcībā.

Tēmas
Uz augšu