Vai Ķīna un ASV karos par Taivānu?
Foto: EPA/Scanpix, Shutterstock, TVNET kolāža
Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 2

Vai ASV un Ķīna varētu sākt karu par Taivānu? Ķīna šo salu, kas atrodas 145 kilometrus no tās krastiem, uzskata par atkritušo provinci, un prezidents Sji Dzjiņpins šo jautājumu izvirzīja nesen notikušajā Ķīnas Komunistiskās partijas 20. kongresā. Lai gan Sji norādīja, ka dod priekšroku atkalapvienošanai miermīlīgā ceļā, viņa mērķis ir skaidrs, un viņš neizslēdza spēka lietošanu. Tikmēr Taivānā iedzīvotāju daļa, kas sevi identificē tikai kā taivāniešus, joprojām pārsniedz to iedzīvotāju daļu, kas sevi identificē abējādi – gan kā ķīniešus, gan kā taivāniešus.

ASV ilgstoši ir centusies gan atturēt Taivānu no oficiālas neatkarības pasludināšanas, gan atturēt Ķīnu no spēka lietošanas pret salu. Taču Ķīnas militārās spējas ir palielinājušās, un ASV prezidents Džo Baidens jau četras reizes ir oficiāli paziņojis, ka ASV aizstāvēs Taivānu. Baltais nams arī vairākkārt ir sniedzis paskaidrojumus, uzsverot, ka Amerikas "vienas Ķīnas" politika nav mainījusies.

Taču Ķīna iebilst, ka nesenās augsta līmeņa ASV vizītes Taivānā šo politiku padara neskaidru. Ķīna atbildēja uz ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi vizīti Taivānā augustā, izšaujot raķetes Taivānas piekrastes tuvumā. Kas notiks, ja Republikāņu pārstāvis Kevins Makartijs kļūs par jaunās Republikāņu kontrolētās Pārstāvju palātas spīkeru un īstenos savus draudus nosūtīt uz salu oficiālu delegāciju?

Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 2

Tēmas

Uz augšu