Kur pat karaļi krīt ceļos! Visu laiku neķītrākais un greznākais bordelis "Le Chabanais"
Foto: Wikimedia Commons, TVNET kolāža
Kur pat karaļi krīt ceļos! Visu laiku neķītrākais un greznākais bordelis "Le Chabanais"
Facebook LinkedIn Twitter Whatsapp
Comments 1

Nākamais Lielbritānijas karalis Edvards VII jeb tolaik Velsas princis Alberts 19.gs. septiņdesmitajos gados rakstīja: "Mana iekārojamā Lilija! Tevis dēļ esmu izšķiedis tik daudz naudas, ka par to varētu nopirkt karakuģi!" Uz ko Lilija viņam atbildēja: "Un tu manī esi atstājis tik daudz, ka tas tur varētu peldēt..." Kad princis viesojās Parīzē, bija tikai viena vieta, kurā varēja apmierināt viņa milzu seksuālo apetīti, - visu laiku greznākais bordelis "Le Chabanais". Karaļa "otrajā pilī" bija Sfinksas vanna karalim, kurā pildīja šampanieti, un īpašie krēsli mīlas priekiem ar vairākām dāmām. Kā izskatījās bordelī, kur viesojusies tā laika augstdzimusī elite un bohēmiskie trakuļi? Kādus noslēpumus glabā šīs ēkas sienas?

Īsumā par bordeli "Le Chabanais":

 • "Le Chabanais" bija viens no pazīstamākajiem un greznākajiem bordeļiem Parīzē, kas darbojās netālu no Luvras (adrese - rue Chabanais 12);
 • Bordelis no 1878. gada darbojās 68 gadus - bordeļi un Sarkano lukturu kvartāls Parīzē tika aizliegti tikai 1946. gadā;
 • "Le Chabanais" - visu laiku ienesīgākais bordelis Eiropā, kas bija populāra pieturvieta bagātiem Eiropas tūristiem un tikpat obligāta kā lūgšana Dievmātes katedrālē vai Eifeļa torņa apmeklējums;
 • Slavenākie klienti - Lielbritānijas kroņprincis Alberts Edvards (Bērtijs), maharadža Džagatdžits Singhs.
Dāma "Le Chabanais" bordelī, 1887.g.
Dāma "Le Chabanais" bordelī, 1887.g. Foto: Wikipedia.org

Bordeli dibinājusi Īrijā dzimusī madāma Kellija (īstajā vārdā Aleksandrīna Žoanne vai, iespējams, Žuanne) - viņa pārdeva akcijas ienesīgajā biznesā bagātiem anonīmiem investoriem. Lasi gan par Kellijas madāmu zināms visai maz, droši var apgalvot, ka viņa pārzināja tirgus situāciju un naudu netaupīja savam biznesa plānam.

Bordeļa izveides kopējās izmaksas bija 1,7 miljoni franku (aptuveni 11 miljonu eiro ekvivalents tagad). Tomēr runā, ka investīcijas atmaksājušās jau dažu gadu laikā!

Foto: Wikimedia Commons

Ieeja bordeļa hallē tika veidota kā akmens ala, bet guļamistabas bija ļoti grezni dekorētas. Katrs sešstāvu ēkas stāvā bija atšķirīgas tematikas numuriņi. Klienti varēja izvēlēties atsevišķām tēmām veltītas grotas: mauru, spāņu, indiešu telpas, Pompeju salonu vai smalku japāņu salonu.

Tolaik Parīzes apkārtnē darbojās vairāk nekā 300 bordeļu, bet "Le Chabanais" uzplauka pāri visiem konkurentiem un spēja noturēties biznesā pat visgrūtākajos laikos.

"Le Chabanais" koncepcija bija vienkārša... galēja greznība satiekas ar izcilu izsmalcinātību un dzirksteļojošu jautrību. Apmeklētāji esot teikuši, ka, esot tur,

"bijis grūti pateikt, ne tikai kurā kontinentā esi, bet kura diena jau rit. Naktīs te valdīja multikulturāla seksa un augstākās klases izklaides svētnīca."

Arī izmaksas "zelta klientiem" bijušas ne katram pa kabatai: 200 eiro par šampanieša pudeli un 1000 eiro par istabu ar izvēlēto meiteni.

Bordeļa greznais interjers
Bordeļa greznais interjers Foto: Wikipedia/ekrānšāviņš

Šie smalkie apartamenti bija piemēroti pat karalim, un estētiskā elegance nepalika nepamanīta  arī publiski. Piemēram, "Le Chabanais" "japāņu istaba" 1900. gada Pasaules izstādē Parīzē  ieguva ļoti prestižu dizaina balvu, kas apliecina bordeļa dizaina un interjera izcilību.

Francijas valdība tik ļoti lepojās ar šo vietu, ka tā faktiski iekļāva "Le Chabanais" apmeklējumu ārvalstu viesu programmā līdzās Eifelim un Notre Dame katedrālei. 

Karalis Edvards VII savā kronēšanas dienā ar sievu un līdzās karikatūra no Francijā iznākošas baumu lapeles. Karikatūra ataino Bērtija vētraino dzīvi Parīzes bordelī. 
Karalis Edvards VII savā kronēšanas dienā ar sievu un līdzās karikatūra no Francijā iznākošas baumu lapeles. Karikatūra ataino Bērtija vētraino dzīvi Parīzes bordelī. Foto: Wikipedia/ekrānšāviņš
Foto: Wikimedia Commons

Topošā karaļa ar šampanieti pildītā sfinksas vanna

Estētiskā elegance nepalika nepamanīta arī bagātākajiem un varenākajiem vīriešiem, piemēram, topošajam karalim, Velsas princim Albertam jeb Bērtijam.

Kroņprinča bordeļa tronis bija krāšņa vara vanna sfinksas formā, kas tika izgatavota īpaši viņam, lai tajā varētu šiki relaksēties. 

Tomēr nākamais karalis Edvards VII ne tikai iemalkoja šampanieša glāzi, sēžot vannā, jo tas būtu pārāk vienkārši, - leģenda vēsta, ka

viņš lūdzis vannu piepildīt ar šampanieti, lai varētu ar savu iecienītāko kurtizāni Liliju tur mazgāties un darīt vēl šo to...

Starp citu, vannu par 110 500 frankiem pārpirka senlietu tirgotājs, bet 1972. gadā to iegādājās Salvadors Dalī, kurš to ievietoja savā numurā viesnīcā "Meurice".

Kroņprinča Bērtija vara vanna 
Kroņprinča Bērtija vara vanna Foto: Ekrānšāviņš no YouTube video
Mīlas krēsls
Mīlas krēsls Foto: Ekrānšāviņš no YouTube video

Karaļa zelta "mīlas krēsls"

Topošajam Anglijas karalim šī vieta tik ļoti patika, ka viņam bija rezervēta istaba visu gadu. Tāpēc savā "mīlas ligzdiņā" viņš uzstādīja ne mazums interesantu mēbeļu un baudas atribūtiku.

Viņa "otrajā pilī" atradās arī "mīlestības krēsls" (siège d'amour), kuru rotāja īsts zelts. Savdabīgo divstāvu mēbeli 1890. gadā ar rokām darinājis 19.gs. slavenais mēbeļu radītājs Luiss Soubrjē.

Krēsls paredzēts karaļa mīlas priekiem ar divām vai vairākām dāmām vienlaikus. Tomēr tautā runā, ka šis krēsls tapis karaļa lielā liekā svara dēļ, lai nesaspiestu trauslās kurtizānes. Vairākus gadus pēc tam krēslam taisīja replikas un tie bija visai iecienīti arī parastiem klientiem. Prāgas seksa muzejā var aplūkot Edvarda mīlas sēdekļa kopiju.

Krēsla kopija seksa muzejā Prāgā
Krēsla kopija seksa muzejā Prāgā Foto: TVNET

"Le Chabanais" zelta klientu vidū bija:

 • Velsas princis Alberts (vēlāk Apvienotās Karalistes karalis Edvards VII);
 • Portugāles karalis Karloss I;
 • maharadža Džagatdžits Singhs;
 • mākslinieks Anrī de Tulūzs-Lotreks;
 • aktrise Marlēna Dītriha;
 • rakstnieks Ēriks Marija Remarks; 
 • dzejnieks Pjērs Lūss;
 • aktieri - Kerijs Grants un Hamfrijs Bogārts; 
 • aktrise un dziedātāja Meja Vesta;
 • Francijas valdības diplomātiskie viesi.

Mākslinieciskais mantojums no Anrī de Tulūza-Lotreka

Anrī de Tulūzs-Lotreks (1864–1901) bija postimpresionisma perioda franču gleznotājs. Lai gan viņš piedzima ļoti dižciltīgā ģimenē, lielāko dzīves daļu viņš dzīvoja pie Parīzes prostitūtām, īpaši bordelī "Le Chabanais". Viņš gleznoja meiteņu dzīves un uzdāvināja bordelim 16 savas erotiskās gleznas.

Mākslinieks Anrī de Tulūzs-Lotreks bordeļa zelta laikmetā - 1898. gadā
Mākslinieks Anrī de Tulūzs-Lotreks bordeļa zelta laikmetā - 1898. gadā Foto: Wikimedia Commons
Mākslinieka Anrī de Tulūza-Lotreka zīmējums
Mākslinieka Anrī de Tulūza-Lotreka zīmējums Foto: Wikipedia.org
Mākslinieka Anrī de Tulūza-Lotreka zīmējums
Mākslinieka Anrī de Tulūza-Lotreka zīmējums Foto: Wikimedia Commons

Viņš reiz teicis: "Modele vienmēr ir lelle ar pildījumu, bet šīs sievietes ir dzīvas! Es neuzdrošinātos maksāt viņām, lai viņas sēdētu krēslā, un Dievs zina, vai viņas būtu tā vērtas. Viņas dabīgi izstiepjas uz dīvāniem tāpat kā dzīvnieki, neizvirza prasības un nav iedomīgas."

Šie mākslinieka atstātie zīmējumi ir liecības, kā tolaik dzīvoja kurtizānes, prostitūtas un meitenes bordeļos.

Baudas ēras beigas

Pēc gadu desmitiem ilgušām kaisles pilnām naktīm un erotiskiem piedzīvojumiem "Le Chabanais" 1946. gada 13. aprīlī, izslēdzot savu sarkano laternu, tika slēgts pavisam. Pēc Otrā pasaules kara izpriecu nami tika uzskatīti par nelikumīgiem.

Viss, sākot ar radiatoriem un beidzot ar pelnutraukiem, 1951. gadā tika pārdots izsolē privātām kolekcijām.

Mūsdienās 12 Rue Chabanais ir sešstāvu dzīvojamā ēka; vienīgās paliekas, kas palikušas no tās pagātnes, ir dubultie lifti, kas reiz ļāva neparastiem klientiem apmeklēt dažādus stāvus, neriskējot neērti saskrieties ar citiem apmeklētājiem.

12 Rue Chabanais sešstāvu nams mūsdienās
12 Rue Chabanais sešstāvu nams mūsdienās Foto: Wikipedia

Rakstā izmantoti materiāli no: Wikipedia; "The History of Le Chabanais: Paris’ Most Luxurious Brothel"/ Discoverwalks; Keita Listere "Priekameitas, bārdāmas un naktstauriņi. Pērkamās mīlas vēsture".

Tēmas
Uz augšu