JĀNIS VINGRIS UKRAINĀ ⟩ Absolūts ļaunums. Krievu spīdzināšanas "pagrabā" izdzīvojušā stāsts
Oleksejs Patalahs Foto: Jānis Vingris
Jānis Vingris
, TVNET žurnālists, režisors
Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 1

Ukrainas izmeklētāju savāktie pierādījumi atbrīvotajā Hersonā ir atklājuši 20 Krievijas valsts finansētus spīdzināšanas centrus, kuru mērķis bija terorizēt, pakļaut un iznīcināt ukraiņu pretošanos un iznīcināt ukraiņu identitāti. Šos centrus radīja un uzturēja Krievijas drošības dienesti, Krievijas cietumu sistēma un vietējie kolaboranti.

Vairāk nekā 400 cilvēku pēc nolaupīšanām ir pazuduši, vairāk nekā tūkstotis izdzīvojušo ir snieguši liecības par tur pārdzīvoto. Šī ir viena no izdzīvojušo liecībām. Stāsta rakstnieks un vēsturnieks Oleksijs Patalahs, kurš “pagrabā” Hersonā pavadīja vienu mēnesi.

Kad krievi ienāca Hersonā, es gulēju gultā slims. Biju nesen smagā formā pārslimojis kovidu, man ir palikuši tikai 40% neskartu plaušu. Caur logiem dzirdēju kauju skaņas, informāciju par notiekošo ieguvu no interneta.

Man nesanāca piedalīties protesta mītiņos, jo tobrīd gulēju slims. Kad krievu frontinieki sāka virzīties tālāk Mikolajivas virzienā, pilsētā tika ievesta Rosgvardija, FSB un tamlīdzīgi nelieši un protesta mītiņus sāka izkliedēt ar spēku. Bija piekautie un ievainotie. Pamazām viss pieklusa, lielākā daļa Hersonas iedzīvotāju izbrauca no pilsētas, un bija skaidrs, ka vairākumam nepatika šie neaicinātie viesi. Bet bija arī tādi, kas priecājās par okupantiem. Niknie pensionāri. Tie, kas bija par Krieviju, par Padomju Savienību. Tad vēl noziedznieki un bezpajumtnieki. Plus vēl tādi morālie kretīni kā Stremousovs (ukraiņu politiķis kolaborants), kurš gribēja tikt pie varas, bet pēc savām garīgajām spējām nebija tam piemērots. Tādiem ienākušie krievi bija īsti pa prātam.

Un tad vēl daudzbērnu mātes ar desmit bērniem, katru no cita vīrieša. Ir tāda cilvēku kategorija, kas dzemdē, lai saņemtu bērnu naudu un nevajadzētu strādāt. Tādi bariem skrēja pēc Krievijas humānās palīdzības. Bet pārējie centās izvairīties no Krievijas precēm. Ne tikai patriotisma dēļ, bet arī tāpēc, ka, maigi izsakoties, pārtika bija negaršīga. Neprot viņi ražot. Kas PSRS laikos galvenokārt ražoja pārtiku? Ukraina, Baltijas valstis un daļēji Baltkrievija burtiskā nozīmē baroja visu Padomju Savienību.

Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 1

Tēmas

Uz augšu