Vai Trampu no apsūdzībām glābs arguments par vārda brīvību?
Foto: JUSTIN LANE / EPA / Scanpix
Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 4

Reaģējot uz federālā līmeņa apsūdzību, kurā Donalds Tramps tiek apsūdzēts sazvērestībā ar mērķi apgāzt 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanu rezultātus un palikt amatā, Trampa advokāti un aizstāvji apgalvo, ka viņš tikai izmantoja savas tiesības uz vārda brīvību saskaņā ar ASV Konstitūcijas pirmo grozījumu. Tādēļ, lai izprastu šo situāciju, ir jāsaprot, kur beidzas vārda brīvība un sākas krāpšana.

Tas, ka Trampa rīcība izpaudās kā vārdi, nenozīmē, ka tā ir konstitucionāli aizsargāta. Gluži pretēji, daudzi nodarījumi tiek sodīti, ierobežojot, ko drīkst un ko nedrīkst teikt. Piemēram, ir nelikumīgi melot tiesībsargājošo iestāžu amatpersonām vai zvērinātajiem, kā arī maldināt par produktu drošību. Nedrīkst apzināti kūdīt uz vardarbību, nomelnot kāda cilvēka reputāciju vai seksualizēt nepilngadīgos. Šie un citi informāciju ierobežojošie likumi pastāv pamatotu iemeslu dēļ: tie aizsargā sabiedrību no būtiska kaitējuma.

Liberālā demokrātijā vislielāko kaitējumu var radīt apzināta vēlēšanu sistēmas graušana. Tāpēc ir likumi, kas aizsargā vēlēšanu leģitimitāti un godīgumu, aizliedzot apzināti vai neapdomīgi izplatīt pierādāmi nepatiesus apgalvojumus. Vairākās valstīs ir aizliegts apzināti traucēt vēlētājiem nodot savu balsi, melojot par to, kā pareizi nobalsot, vai izgatavojot viltotas vēlēšanu zīmes. Nav atļauts arī melot par savu piederību kādai vēlēšanu kampaņai, melot kampaņas paziņojumos vai politiskajās reklāmās. Visos gadījumos apzināta vēlētāju maldināšana vai mulsināšana par konkrētiem jautājumiem vai kandidātiem var tikt atzīta par nelikumīgu.

Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 4

Tēmas

Uz augšu