Cik dziļi pārkrievošanās sakņojas šodienas Latvijas cilvēku domāšanā?
Foto: Shutterstock
Sandra Veinberga
, Komunikācijas zinātnes eksperte, profesore
Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 5

Jēdziens „lielkrievu šovinisms“ (великорусский шовинизм) ir pieņēmums jeb ideoloģija, ka krievu nācija ir pārāka par citām iedzīvotāju grupām un var ieņemt dominējošu stāvokli sabiedrībā. Noteikt visu pār nekrieviem. Krievu valoda šādā situācijā kļūst par kolonizācijas instrumentu, un uz šādas ideoloģijas bāzes tika izveidots monstrs jeb tautu cietums – Padomju Savienība.

Cara impērijā, kas vienmēr uzskatījusi par pienākumu Krievijas teritoriju paplašināšanu uz kaimiņvalstu rēķina, tika iesākta šī šovinisma forma nacionālo mazākumtautību apspiešanā. Neatļāva nekrievu bērniem skolās runāt dzimtajā valodā, sodīja par sazināšanos latviski, oficiālā komunikācija norisinājās tikai krieviski, un cilvēkiem bija jāsaprot, ka „būt par krievu“ ir labāk nekā būt par igauni, latvieti, vai, piemēram, somu. Boļševiki turpināja cara rusifikācijas līniju, un visbeidzot Krievijas prezidents Vladimirs Putins (2004.gada 18. jūnijā Eirāzijas integrācijas konferencē) attīstīja šo ideju tālāk, nosaucot lielkrievu šovinismu par „vienkāršu nacionālismu“, kas veido krievu patriota – indivīda ambīcijas un nosaka viņa politisko lēmumu pieņemšanu. Proti: „Krievija pāri visam“ un „krieviskais ir vislabākais, kas jāakceptē pārējiem“. Sākot ar 2014.gadu, Putina vadībā Krievija atsāka praktisko kaimiņvalstu teritoriju iekarošanu zem cara karoga ar PSRS himnu fonā. Vecajam kontinentam nākotnē būtu jāpārvēršas par globālu Lielkrieviju, un visiem eiropiešiem jāpārkausējas par krieviem. Krievu teritorijas mērķis jau nosprausts no Beļģijas līdz Phenjanai, un tautība mums visiem arī tikusi definēta kā „krievzemnieks“.

Pirmie dosies karā ieroči. Tiem sekos „maigā vara“ jeb process, kuru tautas valodā sauc par pārkrievošanu jeb rusifikāciju, un tā paredzēta kaimiņtautu pārtaisīšanai par krieviem. Mēģinot panākt šo Krievijas „nacionālo nomaļu“ identitātes anulēšanu ne tikai ar ieročiem, bet arī aizstājot vietējo valodu un kultūru ar krievu valodu un krieviskajām kultūras vērtībām. Kā to dara? Vai pietiek ar stāstiem, ka krievu kultūra un māksla ir pārākas? Ka krievu valoda ir visbagātākā valoda un Krievija neizsmeļamu krājumu valsts? Nē, nepietiek.

Facebook LinkedIn X Whatsapp
Comments 5

Tēmas

Uz augšu